منطقه آزاد شدن مازندران

۲۵ آبان ۱۳۹۹
۰ دیدگاه
منطقه آزاد مازندران

امروز خبر منطقه آزاد شدن مازندران در همه جا پیچیده است. در واقع درخواست ایجاد منطقه آزاد شدن مازندران توسط نمایندگان این استان در مجلس انجام شده و با کلیات لایحه موافقت به عمل آمده است. در این طرح سه نقطه از استان مازندران به منطقه آزاد تبدیل خواهد شد. این نقاط شامل به بندر نوشهر، بندر فریدونکنار و بندر امیرآباد بوده و قرار است به عنوان منطقه آزاد گردشگری، سلامت، اقتصادی و تجاری معرفی شود. چندی پیش تصویب این لایحه از نظر مازندرانی ها تمام شده بود، اما شورای نگهبان آن را قابل توجیه ندانست و با طرح مخالفت به عمل آورد. جالب است بدانید که به مدت یازده سال پیش این درخواست مطرح شده ولی به دلیل کوتاهی نمایندگان دوره های مختلف این موضوع به جایی نرسیده است.

البته طرح پیشنهادی نیز دارای محدودیت هایی نیز هست و همانطور که گفته شد به سه نقطه محدود می شود. این امر از نظر بسیاری از افراد دستاورد ناچیزی از به حساب می آید. هم اکنون نمایندگان مردم این منطقه در مجلس برای پیگیری و بررسی مجدد این طرح تلاش می‌کنند. منطقه آزاد شدن مازندران دارای مزیت‌های زیادی است که از نظر فنی و اقتصادی قابل توجیه می باشد. در واقع وقوع این امر بسیار مفید و مطلوب به شمار می رود. بدون شک اجرای این طرح دستاورد خوبی برای کشور و مازندران از نظر اقتصادی خواهد داشت. در این مورد همچنین بحث ارتباط بازار با کشورهای منطقه نیز مطرح است. لازم به ذکر است که این طرح دارای ایرادهای جزئی نیز می باشد. داشتن یک نظریه کارشناسی جهت تصویب این طرح الزامیست.

نمایندگان مردم مازندران بر این باورند که ایراد اشکال به این طرح جزئی بوده و با کمک یک طرح فنی و توجیهی قابل برطرف شدن و تصویب است. شاید عده زیادی از مردم مازندران اطلاعات کافی و جزئی از این طرح نداشته و تنها به دنبال وارد شدن خودروهای لوکس به این منطقه هستند. انتشار خبر منطقه آزاد شدن مازندران بر قیمت زمین و مسکن در مازندران تاثیر گذاشت. به طوری که هنگام خرید ویلا در مازندران شاهد تورم بالا خواهید بود‌. ایجاد حباب بزرگ در این زمینه سرمایه گذاران را برای خرید زمین در مازندران با مشکل مواجه کرده است. جهت اطلاع مردم مارندران عرض می کنیم که نگاه دولت و مسئولان برای منطقه آزاد شدن مازندران متفاوت است. در ادامه مقاله به ضرورت و مزایای منطقه آزاد شدن مازندران خواهیم پرداخت.

ضرورت ایجاد منطقه آزاد مازندران

اهمیت تبدیل مازندران به منطقه آزاد با یک نگاه کلی به کشورهای دارای مرز مشترک با دریای خزر مشخص می شود. صادرات و واردات به کشورهای همسایه شمالی ایران از طریق شهرهای مرزی دارای اهمیت زیادی است. ایجاد یک منطقه آزاد می تواند هزینه های موجود در این زمینه را به حداقل برساند. از آنجایی که در این محدوده ایجاد منطقه آزاد ضرورت دارد، طرح آن به مجلس وارد شد. منطقه آزاد شدن مازندران از نظر صادرات و واردات طرحی بسیار مناسب است. این امر همچنین در جهت رشد اقتصادی به ویژه در زمینه مواد غذایی و محصولات کشاورزی عمل می کند. منطقه آزاد شدن مازندران هزینه‌های گمرک را بسیار کاهش می دهد.

این امر به بالا رفتن مقدار بازدهی منطقه کمک می کند. همچنین باعث جلب رضایت مشتریان خارجی و رونق اقتصادی نیز می شود. برای ورود به بازار کشورهای محدوده دریای خزر ایجاد یک منطقه آزاد راه را هموار می‌کند. همچنین باعث رونق بخشیدن به صادرات محصولات بومی این منطقه می‌شود. حجم زیادی از محصولات مازندران مانند مرکبات، برنج، چای و خشکبار می‌تواند بازار های خارجی را تامین کند. همه این کارها با منطقه آزاد شدن مازندران امکان پذیر است.

مزایای منطقه آزاد شدن مازندران

صادرات و واردات با اهمیت گسترش کسب و کار رابطه مستقیم دارد. جهت تکمیل روابط بین الملل با کشورهای همسایه دریای خزر طرح منطقه آزاد شدن مازندران به مجلس پیشنهاد شده است. مزایای ایجاد یک منطقه آزاد برای یک استان از نظر اقتصادی بسیار گسترده و زیاد می باشد که در این بخش آن را مورد ارزیابی قرار می دهیم. از جمله فوایدی که احداث منطقه آزاد دارد، می توان به ایجاد فرصت جهت همکاری بین کشورهای همسایه شمال اشاره کرد. منطقه آزاد شدن مازندران به افزایش درآمدهای ارزی از طریق تجارت و مبادلات با کشورهای همسایه شمال ایران کمک می کند. این امر در جهت توسعه منطقه یک ویژگی مهم به شمار می رود. درصورت احداث منطقه آزاد مازندران فرصت شغلی زیادی فراهم می‌شود.

همچنین شهرهای دارای پتانسیل فروش کم برای ورود به بازار خارجی شانس زیادی خواهند داشت. منطقه آزاد شدن مازندران همچنین در وضعیت معیشت کشاورزان تاثیر مثبت دارد. از آنجایی که بازار روسیه امکان تولید میوه و صیفی جات را ندارد، این سهم به طور کامل به ایران تعلق می گیرد. صادرات و واردات مستلزم پرداخت عوارض گمرک است، به طوری که عملیات با محدودیت‌های زیادی مواجه می‌شود. جالب است بدانید که یک منطقه آزاد این قوانین سختگیرانه را ندارد.

از دیگر مزایای منطقه آزاد شدن مازندران می توان به امکان ذخیره‌سازی کالاهای وارد شده یا صادر شده در انبار اشاره کرد. منطقه آزاد شدن مازندران برای هر فردی که یک نوع فعالیت یا تخصص را ارائه می‌دهد درآمدزا بوده و سبب افزایش ثروت می‌شود. توجه داشته باشید که جهت احداث منطقه آزاد در مازندران زیر ساخت های اساسی نیاز است که در صورت انجام همکاری های لازم در مدت زمان کوتاهی به نتیجه می رسد. افراد مشغول در حوزه خرید ویلا در مازندران و خرید و فروش باغ توجه داشته باشند که با منطقه آزاد شدن مازندران به سودآوری زیادی در مدت زمان کوتاه دست پیدا خواهد کرد. این امر به این دلیل افزایش رفت و آمد گردشگر در یک منطقه آزاد است‌. تمام صاحبان کسب و کارهای کوچک و بزرگ مشمول تمام مزایای منطقه آزاد مازندران خواهند شد.

زمان منطقه آزاد شدن مازندران

احداث منطقه آزاد مازندران زمانی امکان پذیر است که یک زیرساخت بتواند تمام فرآیندها را تحت پوشش قرار داده و پتانسیل های صادرات واردات را تسهیل ببخشد. این امر نیاز به یک مدیریت قوی و مسئولین مسئولیت‌پذیر دارد. هنگامی که تمامی مسیرها جهت تردد وسایل نقلیه در منطقه آزاد فراهم شد، زمان به ثمر رسیدن این طرح خواهد بود. دسترسی راحت به پایانه ها و فرودگاه جهت حمل و نقل کالا و مسافران از دیگر برنامه‌هایی است که انجام آن زمان منطقه آزاد شدن مازندران را تعیین می کند. وجود امکانات اقامتی، رفاهی، خدماتی و تجاری برای سرمایه گذاران نیز از ملزومات احداث منطقه آزاد به شمار می رود. پوشش دهی تمامی این موارد جهت جلوگیری از سردرگمی و بی نظمی برای تعیین زمان منطقه آزاد شدن مازندران امری ضروری است.

نکات منفی منطقه آزاد شدن مازندران

از آنجایی که انتقادات فراوانی بر مناطق آزاد وارد است و هچنین گزارش‌هایی از شکست مناطق آزاد در رسیدن به اهداف مشخص وجود دارد، نمایندگان مازندران به این موضوع بی توجه بوده و همچنان در پی تأسیس منطقه آزاد مازندران هستند. بر اساس آمارهایی که از سازمان جهانی مناطق آزاد منتشر می شود، این مناطق کارایی لازم را نداشته و تنها تعداد اندکی از مناطق آزاد موجود در آسیا توانستند فعالیت اقتصادی قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص دهند. مناطق آزاد شکست خورده زیادی در ایران وجود دارد. این مناطق در عین داشتن ظاهی زیبا، دارای مشکلات زیادی نیز هستند و به محلی برای واردات خودروهای خارجی تبدیل شده اند. این مناطق همچنین دارای مشکلاتی از قبیل وضعیت عمرانی نامساعد، عدم وجود زیرساخت، بستر مناسبی برای قاچاق و… می باشند.

با توجه به این موضوع هر نقطه از مازندران برای تبدیل شدن به منطقه آزاد نیاز به آسیب شناسی دارد. باید به این نکته توجه شود که با وجود مناطق آزاد چندگانه در ایران این کشور در احداث مناطق آزاد بی‌نیاز شده است. بانک جهانی مقدار متراژ زمین جهت منطقه آزاد شدن را هزار کیلومتر تعیین کرده، این در حالتی است که میزان وسعت در نظر گرفته شده برای منطقه آزاد شدن مازندران به هزار و ۶۰۰ هکتار می‌رسد! مشکل بعدی این است که منطقه‌ای که برای آزاد شدن در نظر گرفته شده از مناطق مسکونی تفکیک نشده و این امر بر قیمت زمین و مسکن و خرید زمین و ویلا در مازندران تاثیر منفی خواهد گذاشت. همچنین سبب افزایش قیمت مسکن نیز می شود. سه نقطه از مازندران جهت آزاد شدن تعیین شده است. این منفصل بودن بستر مناسبی برای قاچاق در این استان فراهم خواهد کرد.

بحث پایانی بدون شک در پایان این مقاله به اهمیت تصویب لایحه منطقه آزاد شدن مازندران پی برده‌اید. در صورتی که این طرح دارای رنامه ریزی دقیق باشد پتانسیل این را دارد که وارد تجارت با روسیه شود. از طرفی مزایای زیادی نیز مورد توجه مردم این منطقه قرار می گیرد. حمایت دولت نیز در نتیجه گیری، اثربخشی و رسیدن به هدف لازم است. لازم به ذکر است نتیجه مورد نظر زمانی حاصل می‌شود که تمامی زیرساخت‌ها بدون هیچ نقص و کمبودی فراهم شود

ارسال دیدگاه